اخبار روز, بلاگ

Series X در مقابل Ps5 : کدامیک بیشترین ترافلاپس را دارد ؟

به جرات میتوان گفت که ما در یکی از بهترین نسل های بازی های ویدیویی و کنسول های بازی قرار داریم.

همانطور که انتظار می رود، بیشتر گیمر ها میخواهند بدانند که ” کدام کنسول نسل جدید بهتر است ؟ “

نکته ی بسیار مهم که توجه خیلی از علاقمندان به صنعت بازی را به خودش جلب کرده این است که کدامیک از این دو کنسول نسل نهمی ترافلاپس بیشتری را ارائه می دهد ؟؟

قبل از هرچیزی،اول باید با مفهوم اصلی ترافلاپ آشنا شویم !

ترافلاپ چیست؟؟

فلاپس(Flops) در لغت به معنای واحد اندازه گیری عملکرد عملیات نقطه شناور در ثانیه،در کامپیوتر می باشد.FLOPS یک معیار مستقیم اندازه گیری ریاضی از عملکرد است که توضیح میدهد سخت افزار شما چه تعداد محاسبات ممیز شناور را می تواند در یک بازه زمانی خاص انجام دهد.

عملیات ممیز شناور محاسبات پیچیده ایست که شامل اعشار هستند، نه محاسباتی که فقط شامل اعداد صحیح می شوند.این محاسبات پیچیده به معنای فشار قابل توجهی است که بر روی واحد پردازش گرافیکی (GPU) شما در حین انجام یک بازی ویدیویی،مانند ترسیم سریع و دستکاری هزاران چندضلعی به طور همزمان،وارد می شود.

پس عدد بالاتر،بهتر است…

امروزه پردازنده های گرافیکی (GPU) فوق العاده قدرتمند هستند.به حدی که عملکرد ریاضی آنها بر حسب ترافلاپس اندازه گیری می کنیم،که این عملکرد ها به تریلیون ها عملیات ممیز شناور در ثانیه است.

کدام کنسول بیشترین ترافلاپس را دارد ؟

عرضه دو کنسول جدید از دو شرکت بازی سازی بزرگ،همیشه زمان جذابی برای گیمر ها است.مشخصات سخت افزاری بزای کاربران قطعا بسیار مهم است.از آنجایی که بسیاری از مردم یک کنسول واحد را برای استفاده در یک نسل انتخاب می کنند،گیمر های باهوش از مشخصات سخت افزاری استفاده می کنند تا بفهمند که کدام کنسول عملکرد بهتری خواهد داشت.

سخت افزار داخلی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس با وجود استفاده از معماری مشابه،تعداد ترافلاپ های متفاوتی تولید می کنند!

-پلی استیشن ۵ : 10.3 TERAFLOPS

-ایکس باکس سری ایکس : 12.1 TERAFLOPS

 

با توجه به اندازه گیری های فوق،ایکس باکس سری ایکس ۱۲.۱ ترافلاپس و پلی استیشن ۵ ، ۱۰.۳ ترافلاپس تولید می کنند. بنابراین میتوان گفت که ایکس باکس سری ایکس بهتر از پلی استیشن ۵ است ، آیا نظر شما هم همینگونه است ؟؟

روی کاغذ،از لحاظ عددی درست است ، اما با این حال در دنیای واقعی زمانی که بازی ها شروع به اجرا می کنند و کنسول ها به حداکثر قدرت خود می رسند،نتایج اغلب متفاوت می شوند!!

آیا ترافلاپس بیشتر به معنای کنسول بهتر است ؟؟

ترافلاپس بیشتر به معنای عملکرد بهتر است.تعداد ترافلاپس های موجود برای نسل های قبل در هنگام عرضه،ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ را در نظر بگیرید!

پلی استیشن ۴ : 1.84 TERAFLOPS

ایکس باکس وان : 1.41 TERAFLOPS

 

همچنین هر دو کنسول ارتقا های میان نسلی هم داشتند :

پلی استیشن ۴ پرو : 4.2 TERAFLOPS

ایکس باکس وان ایکس : 6 TERAFLOPS

کنسول های جدید یعنی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس،حدود ۱۰ برابر ترافلاپ بیشتری نسبت به کنسول های نسل قبل تولید می کنند.حتی نسخه های ارتقا یافته میان نسلی تنها حدود نیمی از قدرت پردازش گرافیکی نسل جدیدرا تولید می کنند.

بنابراین در مقایسه با کنسول های قدیمی تر،خروجی ترافلاپ کنسول های نسل جدید افزایش چشمگیری داشته اند.

تفاوت ۱.۸ ترافلاپس بین دو کنسول پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس چه تاثیری می تواند ایجاد کند؟

محاسبه ی میران اختلاف ۱.۸ ترافلاپ بین کنسول های جدید آنقدرها که به نظر می رسد آسان نیست.وقتی صحبت از مقایسه کامل عملکرد بین کنسول ها به میان می آید،عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند.

به عنوان مثال ،SSD سفارشی پلی استیشن ۵ سرعت و خروجی بهتری نسبت به SSD  کنسول ایکس باکس سری ایکس دارد.درایو بسیار سریع تر این امکان را به کنسول پلی استیشن ۵ می دهد که تقریبا بدون صفحه ی نمایش بارگذاری ، کار کند.مطمئنا آن را قادر می سازد تا ویژگی های درون بازی را تقریبا دو برابر سریع تر از ایکس باکس سری ایکس بارگیری کند.

مقایسه ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ در کنار هم!!

بهترین راه برای اینکه بفهمید کدام کنسول از ترافلاپس خود به طور کامل استفاده می کند،مقایسه ویدیویی در کنار یکدیگر است.آن دسته از گیمر های خوش شانس که هردوی این کنسول های بازی را دارند،با استفاده از بازی هایی که برای هر دو کنسول منتشر شده است چند ویدیوی مقایسه گرافیکی مفید ساخته اند،که با دیدن این ویدیو ها می توان گفت که از نظر گرافیکی ، این دو محصول تقریبا مشابه هم عمل کرده اند و فقط تفاوت های بسیار جزئی در تن رنگ ها وجود دارد.

کدام کنسول نسل جدید را باید بخریم ؟؟

انتخاب بین دو کنسول محبوب پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس همیشه کار دشواری بوده است.یکی از معیار هایی که نباید به عنوان متمایز کننده تکیه کنید، ترافلاپس است.

در عوض روی چیز هایی تمرکز کنید که هرکدام از این دو کنسول را عالی می کند: بازی های انحصاری ، کنترلر ها و همچنین گزینه هایی که حس بهتری به شما بعد از خرید هرکدام از این کنسول های بازی خواهند بخشید …

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *